Kaitēkļi

Putni

Visbiežāk sastopamie – mājas baloži, zvirbuļi, vārnas. Tie dzīvo praktiski katrā pilsētā un piepilsētas laukos. 
Baloži – ir vainojami ap 50 dažādu slimību izplatīšanā, visbiežāk pārnēsājamā slimība ir histoplazmoze. Garums – 33 cm, svars – 368 g. . Drukni, ar īsu vēdekļveida asti. Krāsa variē no baltas līdz melnai. Visbiežāk sastopama zilganpelēka krāsa. Kājas sārtas, īsas ar 4 pirkstiem – trīs vērsti uz priekšu un viens atsevišķi. Ķermeni un spārnus klāj spalvas. Knābis ciets, zobu nav. Balss maiga, izdod dūdojošas skaņas. 

Izplatītākie putni – kaitēkļi ir mājas baloži, zvirbuļi, vārnas, kovārņi. Tie traucē mieru, kā arī apdraud cilvēku veselību. Putnu mēsli ir nepatīkami pēc izskata, kā arī pilni ar slimības izraisītājiem. Putnu kontrolei izmanto ķīmisko un neķīmisko veidu. Neķīmiskais veids – dzeloņdrātis, tīkli, drātis, biedēkļi, diegi, spirāles.

Peles

Mājas pele – visbiežāk sastopāmais un ekonomiski svarīgākais grauzējs, kas pārnēsā ari dažādas slimības. Tā ir cēlusies Centrālajā Āzijā. Pieaugušas peles garums ( galva=ķermenis ) – 6,5 – 9 cm, svars 12-30 g, kažoks plāns, pelēks uz muguras un gaišāks uz vēdera, bet kažoka krāsa var būt savādāka, atkarībā no grauzēja dzīves vietas. Purns ir spics, acis mazas, ausis palielas. Izkārnījumi 3-6 mm.

Kurmis

– kukaiņēdājs grauzējiem. Lielākā daļa molu sistēma rada pazemes tuneļiem pie pļavas, atpūtas zonu, ziedu-gultas ar ziediem, dažkārt throwing zemes kā kurmja rakums-tump zemes. Krot parastās – tipiska kolonizēt deciduāls meža, upju ielejās, pļavas un deciduāls koki, lauki, augļu un dārzeņu dārziem. Novērš darba vietās ar augstu ūdens galda un smilšainās augsnēs.

Žurka 

Pieaugušas žurkas garums (galva + ķermenis) = 18 – 25 cm, svars – 200–500 g. Kažoks ciets, plāns, savēlies ar melnām spalvām uz muguras. Uz vēdera kažoks var būt no pelēcīga līdz dzeltenīgi brūnam. 
Purns strups, ausis mazas, acis mazas. Rumpis smagnējs, zvīņaina, vairākkāsu aste, īsāka nekā ķermenis un galva kopā. Izkārnījumi līdz 20 mm garuma kapsulas. 
Jaunās žurkas ir ar neproporcionāli lielām galvām un pēdām. Ļoti plaši izplatīta suga. 
Graužot nodara daudz posta saimniecībās, uzņēmumos, kā arī pārnēsā daudzas bīstamas slimības. Dzimtene ir Centrālā Āzija.